מה השיער שלך בשבילך?

הוא חלק מאיתנו. חלק מהקיומיות שלנו, מהגדרת האישיות שלנו. אנחנו לא מבחינות בו אפילו, עד שהוא מתעלל בנו. Bad Hair Day.

אבל כשאני עוצמת את העיניים וחושבת "מה היה קורה אם- – – קמתי בוקר אחד והוא לא היה שם…?"

הו, הלפ!

אבל זה קורה. והרבה. לנשים ובנות וילדות. וגם לבנים כמובן. נשירה, שיער דליל, התקרחות לצד מחלות גנטיות שגורמות לאבדן שיער מוחלט. ויש גם את הסיבה ההיא- כימותרפיה. כשהמספר הסטטיסטי הוא בלתי נתפס: בישראל חולים 26,000 אנשים מדי שנה.

כשפגשתי את לורי, סטודנטית אמריקאית נלהבת אי אז ב 2002 – או שמא היה זה 2003 – היא סיפרה לי על הקונספט של תרומות שיער בארה"ב. היא חלמה להביא את המודעות הזו לארץ, כדי לעזור לילדים ונשים חולי סרטן בישראל. היא נכנסה כפעילה מתנדבת לזכרון מנחם והתחילה בקטן שינוי שיהפוך 11 שנה אחר כך לענק. בהתחלה הגיעו תרומות שיער בעיקר מאוהדי ישראל בחו"ל, אבל היה רגע שהבנו פתאום שזה קורה סוף סוף. שזה תופס סביבנו כאן בארץ. 

במשך כל השנים הללו מפעילה זכרון מנחם את הפרוייקט הזה ומעניקה פאות טבעיות לחולי סרטן- ילדים, נוער ונשים. אל העמותה הצטרפה חברת פנטן אשר תומכת בפרוייקט ומלווה אותו. ככל שהנושא צובר תאוצה, גדלה גם האפקטיביות והיקף העשיה המרגש שלו.

חשבת פעם מהי משמעות השיער בעבורך?

zichron menachem hair donation

זכרון מנחם מעניקה לחולים פאות טבעיות באיכות המעולה ביותר, כאלה שנראות ומרגישות בדיוק כמו שיער אמיתי, ולא אביזר ממחסן תחפושות. הן עשויות שיער אמיתי ואיכותי במיוחד (כן, כן, השיער שלכם!) שנתפר בתסרוקת של החולה להתאמה מקסימלית. החולים מסרקים אותן, חופפים אותן, אוספים אותן לקוקו או מקשטים בסיכות- והתחושה נעימה, רכה ואמיתית לגמרי. לעין רגילה קשה לזהות את התוספת הזרה, כך שהחולה מרגיש טבעי, נעים ובטוח.

zichron menachem hair donation

רק תקלטו את רכות השיער והגוונים!

אלו הן פאות שעלותן המסחרית עצומה, והן אינן ברות השגה מבחינה כלכלית למרבית המשפחות בישראל. מעבר לכך, צריך להבין, שכדי להגיע לפאה טבעית ואיכותית שמותאמת נכון, יש צורך בידע ייחודי בתחום. ידע שאינו מוכר למרבית האוכלוסיה. זהו אינו פריט שנכנסים לחנות וקונים, הוא דומה יותר לתפירת שמלה הוט קוטור אצל מעצב צמרת…  בזכרון מנחם ראו אתגר ושליחות להנגיש את התחום הזה ולספק פאה ברמה כזו לכל חולה המעוניין בכך- ילד, ילדה או אישה. הודות לשותפים רגישים, הופך הפרוייקט הזה למציאות שמחה.

באופן אישי מדהימה אותי ההזדמנות לחיבור הרגשי שיש בתרומה כזו. ממש כמו תרומת איברים או דם, רק טראומטי פחות (תלוי את מי שואלים…) ובעודנו בחיים. משהו לתת מעצמנו. משהו שכל אחד יכול. משהו שהוא פרוייקט, שהוא תהליך, שהוא השקעה למען האחר ובכך מעמיק את תחושת הנתינה. התרגשתי להיות מעורבת בפרוייקט הזה לאורך השנים.

ועכשיו זה קורה שוב.

זכרון מנחם מקיימת את ימי המודעות וההתרמה השנתיים לתרומות שיער בשתוף עם חברת פנטן – וזה קורה השבוע 24-26 נובמבר!

זהו קמפיין בינלאומי מיוחד המתקיים במדינות רבות כמו ארה"ב אוסטרליה וניו זילנד וזוכה לתמיכה עצומה. עד כה לקחו בו חלק מובילות דעה כמו אופרה ווינפרי, נעמי ווטס וזואי דשנל. כאן בארץ תוביל אותו עדי הימלבלוי.

כ- 400 סלוני שיער ומספרות ברחבי הארץ ישתתפו ביוזמה ויתרמו את שירותיהן לטובת התורמים. מה דעתכם, אולי גם אתם רוצים?

zichron menachem hair donation

הימלבלוי בהתרמת שיער בזכרון מנחם

 

איך תורמים שיער – מה עושים:

כל המידע באתר זכרון מנחם כאן ובאתר Pantene Beautiful Lengths

zichron menachem hair donation

תודה למאיירת אפרת דה בוטון על התגזיר המקסים!

 

אבל יש לנו עוד דרכים לעזור:

אני יודעת, אני יודעת. לא תמיד יכולים. לא כולנו ספונטניים ומסוגלים, וזו גם שאלה של עיתוי בחיים. להוריד 30 ס"מ ולשנות את הלוק שלנו בצורה דרסטית זה קשה, ולא תמיד מתאים. אבל עדיין, יש כל כך הרבה שאנחנו יכולים לעשות כדי לעזור.

מה למשל?

1. קונים שמפו פנטן

בקבוקי השמפו של פנטן לבשו את סמלי המבצע. ברכישתם אתם תומכים בפרוייקט הפאות של זכרון מנחם, שמקבל תרומה מהרווחים. קנו שמפו של פנטן.

zichron menachem hair donation

2. תורמים כסף

עלות הפאות הטבעיות שזכרון מנחם מייצרת לחולים היא גבוהה מאד. מעבר למרכיב השיער שנאסף דרך תרומות, ישנם עוד אלמנטים כמובן. תרמו כסף כדי לאפשר את הפרוייקט היקר הזה.

zichron menachem hair donation

3. משתפים בפייסבוק או באינסטגרם

שתפו את הקמפיין בפייסבוק ובאינסטגרם ובכך תהפכו שותפים לפרוייקט חשוב-חשוב. אחרי הכל, מודעות היא חלק ממטרות המבצע הזה. אנחנו תמיד רוצים לתת ולהתנדב, אבל לא תמיד יכולים או יודעים איך.
כאן זה פשוט, הכי פשוט: שתפו את הסטטוס הזה בפייסבוק שלכם.

או שאולי תעדיפו לכתוב משהו בנימה אישית על תרומת שיער שלכם או על משמעות השיער בעבורכם. רק אל תשכחו לתייג את זכרון מנחם ואת פנטן ישראל, כך יתוגמל הפרוייקט בזכותכם.

למשתפים באינסטגרם – מצטלמים עם מספריים לקמפיין ig_israel ומתייגים את #zichronmenachem

zichron menachem hair donation

לסיום, קליפ שהוא למי שמכיר את הארגון המדהים הזה מקרוב- הכי זכרון מנחם'י שאפשר. זכרון מנחם שמאפשרת לחולי סרטן להיות בחברה של אחרים כמותם. לדבר, לשתף ולצחוק ביחד, לצחוק על עצמנו, לצחוק על החיים, וכשצריך- גם לבכות עליהם, כתף אל כתף. זה מקום שנותן לחולי הסרטן הצעירים את המתנה הכי גדולה שאפשר: אחד את השני. זה ארגון שהוא משפחה. זר לא יבין את זאת. תשתפו- תשתתפו.

 

8 תגובות

 • הגב נובמבר 24, 2014

  גליה גולן

  שלום אפרת, הנושא הזה בהחלט חשוב וקרוב לליבי (ביתי תרמה צמה של יותר מ 30 ס"מ) אבל חבל שבשיתוף עם חברת פנטן, שעושה ניסויים בבעלי חיים. הקמפיין מעודד קניה של המוצרים שלהם, כלומר תומך (בלי שרוב הצרכנים יודעים) בהתעללות בבעלי חיים חסרי ישע, לצורך ניסויים קוסמטיים מיותרים. אם רוצים לעשות מעשה טוב, מבלי לפגוע במישהו אחר, פשוט תתרמו שיער או כסף, אל תקנו מוצרים של פנטן. (https://www.facebook.com/photo.php?fbid=629255793800391&set=a.142905879102054.26889.142770572448918&type=1&th זה לינק לרשימת חברות קוסמטיקה שעושות/לא עושות ניסויים בבעלי חיים של "לא קונה בלי ארנב"). תודה. (את אותה תגובה רשמתי גם בפייסבוק, אז סליחה על הכפילות)

  • הגב נובמבר 25, 2014

   gonnabe40

   גליה – כ"כ צודקת. בדיוק באתי לכתוב על זה ורואה שכבר הקדמת אותי. הרעיון של הפרוייקט אכן מרגש ובהחלט ראוי להעלות את המודעות. אבל חבל שזה בא בשיתוף עם חברה כזו.
   ממליצה לכל מי שבאמת רוצה לתרום- שתתרום שיער. אין צורך לרכוש מוצרים של פנטן בנוסף.

   • הגב נובמבר 25, 2014

    אפרת יפה

    כפי שעניתי לגליה נקווה שהמודעות שאתן מעלות כאן ושרבות מאיתנו שמחות לאמץ, תוביל לשינוי תפיסה אצל החברות הגדולות ולחדול ממנהגן זה.

  • הגב נובמבר 25, 2014

   אפרת יפה

   תודה גליה! אכן לא הייתי מודעת לכך ותודה שהארת את עינינו.
   אני מקווה ומייחלת שהתגובות ומודעות הציבור לנושא יגרמו לחברות הגדולות לחדול מכך.
   בינתיים נעשה מה שאנחנו יכולות בגבולות שמרגישים לנו מתאים.

 • הגב נובמבר 24, 2014

  ליאת

  איזה יופי של התגייסות.
  אצלנו הספר השכונתי אסף את שיערה של ביתי לתרומה, מה שאומר שהמודעות והתרומה עלו מאוד.

  • הגב נובמבר 25, 2014

   אפרת יפה

   איזה יופי! וכל הכבוד לבת שלך ליאת!

 • הגב נובמבר 25, 2014

  רקבשמחה

  פרוייקט מקסים וחשוב.
  כל הכבוד אפרת על ההתגייסות גם פה :)

השארת תגובה