על טרנדים ותחזיות, ומי ממציא את מי

בטיימינג מושלם עם תחרות המוד בורדינג שלנו, ובעוד אני כותבת לכם את הפוסט הזה שכולו השראה ולוחות השראה, פרסמה אתמול רונית כפיר פוסט מרתק על תהליך בניית סקאלות צבעים. הנה כאן>

mood board and colour trends

בניית לוח השראה, מתוך eclectic trends

 

בקיץ האחרון נסעה רונית ללונדון עם נציגי טמבור וחברות צבע עולמיות נוספות והשתתפה בסדנה אקטיבית של ה- Global Colour Research, שהניבה את תחזית הטרנדים לשנת 2015. זה מרתק. וזה הרבה מאד על בניית סאקלות צבעים וחיזוי טרנדים דרך לוחות השראה. לכו לקרוא ואל תשכחו לחזור.

mood board and colour trends

לוח השראה של אלמנטים מעולם הטבע, מתוך eclectic trends

 

רונית מעלה את שאלת הביצה והתרנגולת שאותי אישית מעסיקה מאד: מי באמת מוביל את המהלך?

או כדבריה של רונית:

"בשלב הזה תהיתי: מה שעשינו הוא למעשה למחזר דימויים שכבר עובדו בידי אנשי עיצוב – העורכים, הסטייליסטים, המעצבים והצלמים של המגזינים. בצילומים הופיעו פריטי עיצוב שכבר נבחר להם צבע, ואנחנו רק שאלנו את הצבע הזה לטרנדים שלנו. אז מי בעצם קובע את הטרנד? וממי מקבלים עורכי המגזינים את ההשראה שלהם? מי מתחיל את זה בכלל?"

mood board and colour trends

mood board and colour trends

 

תחזית צבעים לקיץ 2015 – פרחוניות מעושנת, מתוך eclectic trends

 

בין הלוחות המסיימים זיהיתי את הקו הטרופי, שעל אף הטרנדיות שלו כה שנוא עלי…

mood board and colour trends

מתוך מגזין haymes forecast האוסטרלי

 

וכן את הנורדי הקפוא שמקבל איזון חמים בעזרת הלוח האינטימי הרך- שילוב שהוא, כמה לא מפתיע אתכם, האהוב עלי ביותר. את כל אלה כבר למדתי להכיר מבלוג הטרנדים המעולה Eclectic Trends אותו כותבת גודי-השופטת בתחרות המוד בורד שלנו, שכבר עסקה לפני מספר חודשים בחיזוי טרנדים לחורף 2016/17 לחברה הלונדונית הזו בדיוק :)

mood board and colour trends

mood board and colour trends

mood board and colour trends

תחזיות צבעים לסתו-חורף 2016/17 – קפאון נורדי עם חימום פסטלי עדין, מתוך eclectic trends

 

באופן כללי חסרה לי נוכחות קצת יותר בולטת של כחולים בלוחות שהם יצרו. אם תתעמקו בהם תבחינו שאכן יש כחול אחד לפחות בכל פלטה. אולם בהסתכלות רחבה היא נעלמת. למה?

אולי אנחנו פשוט נוטות להקדים קצת את זמננו, והכחולים ממתינים לנו אי שם ב 2016/17?

mood board and colour trends

mood board and colour trends

ואיפה הכחולים? לוחות השראה כחולים מתוך eclectic trends

 

את הלוח הרביעי (MODERN HERITAGE) – שביננו הייתי מכנה אותו ה"קינפולקי" – הייתי מקררת קצת כרוח הקינפולק הטובה עלינו. אם מתמקדים רק בקידוד של צבעי המניפה הסופיים שלו (להלן מימין) הוא נוטה לדייק בהרבה, מאשר לוח ההשראה התגזירי המקורי שהם יצרו (להלן משמאל), שהוא חם מדי לטעמי.

mood board and colour trends

צילום רונית כפיר, לטמבור, מתוך XNET

 

וכך הוא נראה לאחר שעבר את העיבוד המסחרי של טמבור. בצורה בה הוא מוצג לקהל הישראלי, הסטורציה שלו עמוקה מדי והלוק שבטי משהו. אם רונית לא היתה מציגה לנו את התהליך, היה קשה לזהות כאן את הטרנד שאליו התכוון המשורר…

mood board and colour trends

 

מתוך טמבור

 

הייתי מצפה לראות אותו הולך יותר לכיוון כזה:

mood board and colour trends

השראה למוד שורשי טבעי, מתוך eclectic trends

 

רואים את ההבדל? הוא גדול אבל דק. ההבדל בין עיצוב מדוייק לבין "אוף, זה מה שהם חושבים על האינטלגנציה העיצובית שלנו?!"

חברות העיצוב המקומיות נוטות לחשוב שכישראלים צריך לקרב אלינו כל דבר (וכתגובה אנחנו רצות ומייבאות עיצוב נורדי במחירי שיפינג הזויים). היה נחמד אם היתה מתרעננת קצת הגישה, כי לדעתי זה עובד בדיוק להיפך. אנחנו שואפים לאיזון.

זוכרים את תיאוריית האיזון בעיצוב שלי? היא היתה הפוסט הנצפה והפופולארי ביותר לשנת 2014, כך שרובכם לפחות הסכמתם איתה.

mood board and colour trends

לוח השראה מתוך eclectic trends

 

והנה התשובה שלי לתהייה של רונית:

מי ממציא את הטרנדים? אנחנו. הבלוגרים ואלה שקוראים ומיישמים אותם. עם ההיקף החזותי הענק, עם ההתעדכנות המתמדת, עם התפיסה המהירה, עם הנכונות האלסטית לאמץ כל דבר שזיק של חדשנות *אולי* נושב ממנו. אין לנו פחד לנסות, להמר, ולכן גם להוביל ולקבוע את הכללים.

הבלוגרים שהם שילוב של כל מה שציינת: הם גם העורכים, גם הסטייליסטים, גם המעצבים וגם הצלמים של אינספור פרוייקטים עצמיים. כאלה שלא צריכה להיות להם כל מטרה או הצדקה מסחרית. מתוך תשוקה לעיצוב ואסתטיקה, משולבת בתפיסה מהירה וצורך מתמיד בחדשנות, הם מקימים לחיים מציאויות בהינד עפעף (או ליתר דיוק, בעבודה עצמית קשה), ולעיתים רבות בעשר אצבעותיהם ובתנאים ביתיים.

זה נכון שהפריטים בצבעיהם המדוייקים כבר עומדים בחנויות וממתינים לנו, אבל יש כאן חוסר ודאות מסויים מצד החברות, שעדיין לא בטוחות מה יתפוס ועד כמה, ומציעות קשת של בחירות. אנחנו, שמציגים שוב ושוב דווקא פריט מסויים, ודווקא בצבע מסויים, ודווקא בסטינג מסויים, מעצבים דעת קהל עולמית. הבחירות שלנו מוצגות בבלוגים שלנו, בבתים שלנו, באינסטגרם שלנו, ואז מציפות את הפינטרסט בגל ויזואלי עצום ויוצרות לחזאים אאוטפוט מאד מדוייק של טרנד בהתהוות.

שחצנות? זה לא בא מהמקום הזה. זו פשוט הבנה על המקום של הבלוגר בתעשיית המסחר העולמית והנעתה.

mood board and colour trends

לוח השראה מתוך eclectic trends

 

ממליצה מאד ללכת לטייל קצת בבלוג של גודי, כדי לקבל את הרוח והאווירה שיעזרו לכם לעצב לוח השראה מנצח לאתגר!

***

ובהתייחסות לכמה שאלות חשובות שחזרו על עצמן לגבי האתגר:

1. לא ציינתי מרב שזה מובן מאליו, אבל ההשתתפות למנויות קפה ויפה בלבד. לא מנויה? הגיע הזמן!
הרשמה בבוקסה כאן מימין לפוסט, למעלה.

2. בעינינו, היצירה המקורית המתבקשת מכם כאן היא החיבור בין אימאג'ים זרים ללוח שמספר סיפור ומעביר אווירה. לכן האימאג'ים אינם צריכים להיות מקוריים שלכם (אפשר, אבל לא חובה) מאידך, חשוב מאד להעניק קרדיט ליוצרים בצורה מכבדת. מספרו כל תמונה כדי לקשר אותה ללינק שלה, או לפחות תארו אותה (לדוגמה: שידה כחולה) והוסיפו לינק למקור.

3. פינטרסט/טמבלר וכו' אינם נחשבים מקור. יש להקליק על התמונה כדי להגיע לאתר/בלוג שממנו היא נשאבת ואז לקרוא באותיות הקטנות האם היא מקורית לאותו אתר/בלוג או בכלל מגיעה ממקור אחר. לפעמים אפשר לשחק בחפש את המטמון שעות ארוכות… אכן, חתיכת אתגר. במידה ומתקשים למצוא את המקור האותנטי, אני ממליצה לוותר על התמונה. אפשר גם להשתמש בחיפוש תמונה של גוגל כדי להגיע למקור. עכבר ימני על התמונה בפינטרסט יפתח לכם את התפריט הבא:

pinterest google search photo

4. מינימום  תמונות לקולאג' – 4. ממליצה יותר לכיוון 5-8 תמונות. מנסיוני, זהו מקבץ שמצליח טוב יותר להעביר סיפור במלואו.

5. לוחות השראה יכולים להיות דיגיטלים (אימאג'ים שחוברו יחד לתמונה אחת בעזרת תוכנת מחשב כמו פוטושופ או כל תוכנה גראפית שמתאימה לכם) או בעבודת יד. שני הקולאג'ים הכחולים של גודי המוצגים בפוסט זה הם דוגמה מצויינת לאיך צריך להגיש לוח השראה בעבודת יד.

אם יש לכם עוד שאלות, אשמח לענות, זה אכן חשוב ומחדד. אנא שאלו בתגובות בעמוד האתגר עצמו, ולא כאן, כדי שכל המידע יהיה מרוכז במקום אחד.

 

8 תגובות

 • הגב דצמבר 31, 2014

  שירה גנני

  וואו, מעורר השראה/תאווה/תיאבון. ולגבי הכחולים – אני איתך!!! איך אף אחד לא רואה שהכחולים עוד לא הראו לנו מה זה? אנחנו אכן מקדימות את זמננו :)

 • הגב דצמבר 31, 2014

  נוני

  פוסט נהדר לכבוד תחילת שנה אזרחית חדשה.

 • הגב ינואר 3, 2015

  חתולי8

  כחול זה הצבע שלי! נייבי כזה! משגע כזה!
  למה אין כחול, זו שאלה מצויינת.. גם אין כמעט בגדים כחולים בחנויות.
  פוסט מרתק.♥

  • הגב ינואר 4, 2015

   אפרת יפה

   אז טיפה'לה מאכזבת אותך, זה לא בדיוק נייבי. יותר כחול עמוק.

 • הגב ינואר 5, 2015

  רות

  איזה כייף. עזרת לי לתת לעצמי כמה תשובות וחיזוקים. אנחנו אכן עושים מה שטוב ונעים לנו ואם זה מצליח לעורר הדים אחריו – מה טוב.
  שתהיה שנה מקסימה.

השארת תגובה