מכאן והלאה יתכנו דרקונים!

בשבוע שעבר קפץ לי סטטוס: "חנות קסומה לספרים וחוויות מעבירה את זה הלאה…" והלב שלי עצר לחצי פעימה. מה הולך פה? שאלתי את עצמי ורצתי להתקשר לאיריס לאביוד-מימון (די בהיסטריה, יש לומר) כדי לשאול אותה אם גם חלומות מוכרים היום במשקל…

chalom yaldut

אז זהו, שאיריס לא מוכרת ספרים, היא מוכרת פנטזיה. סדנאות ליצירת חלומות ילדות. רגעי קסם של הורה-ילד שכל כך קשה היום לייצר, בחנות קונספט מדהימה בשם חלום ילדות, הממוקמת במכבים.

chalom yaldut

החנות מעוצבת בצ'ארם מיוחד. חמים. כזה שמצליח להעביר את התחושה של מועדון סיפורים. כזה שעושה חשק להתכרבל ולמצוא את עצמך בתוך כמה דקות לגמרי בארץ אחרת. זהירות! מכאן והלאה יתכנו דרקונים!

chalom yaldut

chalom yaldut

איך בוחרים ספר?

"אני אומרת להורים, 'שבו, תקראו… תקשיבו אם המצלול נעים לכם, אם אתם מתחברים למקצב, אם הספר הזה מדבר אליכם. יש הרבה עניין של חיבור אישי." אומרת לי איריס.

chalom yaldut

נעים וכיף לנו לדבר על ספרים. על סופרים. על מילים.

"אני לא מחסן ספרים," אומרת איריס ומפגינה ידע מדהים בספרות לגיל הרך. "כל ספר כאן בחנות נבחר על ידי בפינצטה, כי חשבתי שיש בו ערך תרבותי מיוחד. אולי סיפור, אולי עלילה, אולי איור… יש כאן ספרים שלא ניתן להשיג בשום מקום אחר!"

chalom yaldut

איך הגעת לזה? מה הרקע שלך בספרות?

"פשוט אהבת ספרים ענקית!" אומרת איריס. "הייתי הילדה הזו שרצה לספריה אחרי הלימודים, קוראת שני ספרים בספריה, מתחברת עם הספרנית ומקבלת עוד שניים בהשאלה… באוטובוס, בדרך הביתה, כבר סיימתי לקרוא את שניהם… זו אהבה גדולה, גדולה, גדולה שלי! חומר הקריאה שלי גם היום הוא סיפורי ילדים. אני מכירה כל דבר שאני מוכרת!"

אז את החנות, והחנות זו את… אני צוחקת, ואיריס מסכימה.

chalom yaldut

"ניסיתי להביא מוכרת, אבל זה לא עבד. הלקוחה רצתה אותי… המוכרת היתה מתקשרת אלי היסטרית ורק לפי השם ידעתי מה הלקוחה הזו תאהב, בני כמה הילדים שלה, ואילו ספרים היא תקנה, וכך מכוונת אותה טלפונית למדף המתאים…"

chalom yaldut

ולמה בעצם את מוכרת את החנות? אני שואלת בחשש, קצת מפחדת לשמוע את התשובה…

אבל איריס לא מפחדת. "היה לי חלום, והגשמתי אותו. בינתיים הוא גדל וגדל, ובחרתי לפתח אותו הלאה בדרכים חדשות וקסומות, שלא יאמנו. אני מעדיפה עדיין לא לשתף בזה, אבל זה יגיע. אני חייבת לשחרר את החלום הקטן שלי לידיים אחרות, כדי להיות מסוגלת להמשיך הלאה לגמרי באותו הכיוון, אבל רחוק הרבה יותר."

chalom yaldut

לאיריס יש פינה קבועה בערוץ הראשון בה היא נותנת להורים טיפים איך לחבב את הקריאה על הילדים.

"אני עושה להם חידונים… מצטטת שורה מתוך ספר שקראנו ושואלת מי אמר אותה… מתחילה משפט והם מסיימים. ספרים זה פאן. חבל לי שמערכת הלימודים הורסת את זה לפעמים בגישת ה'חובה' שלה… תשחקו עם זה יותר, תהפכו את הקריאה לבילוי…"

chalom yaldut

אני צריכה לנשוך את הלשון שלוש פעמים במשך השיחה שלנו, כדי לא להציע לקנות את חלום ילדות… מכבים קרובה מספיק בכדי לפתות, אבל בכל זאת מעשית היא רחוקה לי מדי…  חנות כזו בשבילי היא באמת חלום ילדות!

chalom yaldut

גם אם אתם רחוקים, בואו לביקור מדי פעם. להפגיש את הילדים עם סופרים, לתת להם להתנסות בסדנאות קומיקס, לגרום להם להתאהב בספרים. אלו רגעים שהילדים לא ישכחו לכם.

וגם לא אתם, מן הסתם…

chalom yaldut

ואני? אני רק ניסיתי להעביר את זה הלאה…

 

רב התמונות המופלאות כאן הן של דנה ישראלי, צלמת מופלאה שיש לה את הכשרון להקים דמיונות לחיים!

12 תגובות

 • הגב יוני 24, 2012

  חתולי8

  איזה יופי של מקום. מקווה שהוא יעבור לידיים אוהבות.
  אהבתי מאד את הכותרת שנתת לרשומה :)

  • הגב יוני 25, 2012

   efrat

   נכון גם אני :)

 • הגב יוני 24, 2012

  מרגלית

  איזה מקום מדליק…אפרת,קבענו לקפוץ לשם עם הילדים? 

  • הגב יוני 25, 2012

   efrat

   כן! רעיון מקסים!

 • הגב יוני 25, 2012

  tali

  מקסים! מתה על החנויות הקטנות והמיוחדות עם היחס האישי! מזכיר לי את החנות של מג ראיין ב"יש לך הודעה" לדעתי אין תחליף לשירות אישי עם מוכר/ת שמכירים זה הרבה יותר נחמד מרשתות גדולות שם החוויה מנוכרת יותר…..כן ירבו החנויות הקטנות והמיוחדות!

  • הגב יוני 25, 2012

   efrat

   כשכתבתי על חלום ילדות ראיתי כל הזמן את הסצינות מתוך "יש לך הודעה" מול העיניים שלי…

 • הגב יוני 25, 2012

  sari

  מקסים. נראה מקום חלומי.

 • הגב יוני 25, 2012

  יעל יניב

  אני עוד זוכרת את ההתלהבות שלי מהמקום כשדנה צילמה-נראה באמת מקום קסום
  מקווה שיעבור לידיים אוהבות (ילדים וספרים)

  • הגב יוני 25, 2012

   efrat

   נכון דנה באמת מקימה את הקסם לחיים בעדשה שלה!

 • הגב יוני 25, 2012

  רותי

  גם אני רואה את החנות של מג ראיין מול עיניי…
  נראה כמו מקום קסום!

 • הגב אוקטובר 30, 2012

  מתעניינת

  האם החנות עדיין מוצעת למכירה?

השארת תגובה