עשיתי הכל בדרך שלי

בציורים של תמר נהיר-ינאי יש איזו נאיביות, שחשבתי שחלפה כבר מן העולם.

HomeSweetHome22

צילום: דנה ישראלי, יריד HOME SWEET HOME

tamar yanay

Tamar Nahir Yanay

כשהכרתי את תמר, הבנתי בדיוק מאיפה זה בא. תום ועדינות שבאים לגמרי מתוכה. אפילו זיהיתי אותה בפורטרט עצמי לא מכוון, בסדרת הספרים של שקשוקה מאת גליה עוז

Tamar Nahir Yanay

"באמת אומרים לי את זה כל הזמן… כבר הגעתי למצב שאני מתאמצת שהן לא יהיו דומות… ועדיין… הדמויות כנראה חלק ממני…"

תמר מעידה על עצמה שהיא תמיד בוחרת בדרך הארוכה. "אני צריכה ללכת בדרך שלי, גם אם היא אולי איטית יותר, גם אם עקיפה, גם אם פחות נכונה או מסודרת… זה צריך לבוא ממני. כששמעתי לעצות -גם טובות ונבונות מאד- אבל הן לא באו ממני- זה לא הצליח. כי זו לא הייתה הדרך שלי, ולא בקצב שנכון לי. אני צריכה להרגיש את הדרך."

Tamar Nahir Yanay

ספרי לנו על הדרך שלך

"החל מכתה ו' למדתי רישום במוזיאון ישראל, ובהמשך השתתפתי גם בחוגים קבוצתיים לפני ואחרי הצבא.למדתי 4 שנים עיצוב גרפי בויצו חיפה. כשסיימתי את הלימודים עבדתי 6 שנים בסטודיו לעיצוב בתל אביב. קיבלתי יד חופשית, ולמדתי המון. כשהבנות נולדו זה התחיל להיות קשה מדי, ולא תמיד קיבלתי הבנה. היה לי מאד קשה… התבשלתי והתבשלתי, והחלטתי שזהו."

Tamar Nahir Yanay

זה לא פשוט, לעזוב עבודה מסודרת ולקפוץ למים

"בכלל לא. בפרט שתמיד היה לי בראש שכדי להיות עצמאי אתה חייב שיהיו לך מרפקים חזקים. אבל גיליתי שלא חייבים. שיש גם מקום לדרך שלי. אם אתה באמת מאמין במה שאתה עושה- זאת לא רק קלישאה!

Tamar Nahir Yanay

"הספר הראשון שאיירתי היה נסיכה מכבה שריפות, מאת עמי גדליה. הלכתי לקיבוץ המאוחד עם בטן של חודש שמיני. נפגשתי עם יונה טפר העורכת והשארתי עבודות. היא אמרה לי שהכל מצוות קדימה מראש לשנה שלמה ואין כרגע משהו רלוונטי. אחרי שבועיים היא התקשרה, והיה ספר! עבדתי במרוץ נגד הזמן, דיברתי אל הבטן וביקשתי ממנה: 'תני לי לסיים את הספר'…"

Tamar Nahir Yanay

לאחרונה יצא לאור הספר המקסים דילי, של מיריק שניר. עבדתי עליו חודשים ארוכים, זכות גדולה לעבוד מול מיריק, והכי חשוב הרגשתי שלמדתי המון!

Tamar Nahir Yanay

ואיפה את היום, 7 שנים אחרי?

"רוב הזמן עסוקה, מה שמאתגר בעיקר, זה לחפש את הדבר שמעניין לי לעשות. לא לחזור על עצמי. לאט לאט אני מבינה יותר מה אני מחפשת.

Tamar Nahir Yanay

מתוך כפות הרגליים שלי יחפות, מאת עדנה קרמר

"הקמתי את האתר שלי, רק לפני שנתיים. שאלתי את עצמי מה אני יותר- מעצבת גרפית או מאיירת?
האמת שאני שניהם, והרבה פעמים אני גם משלבת ביניהם. מעצבת אתר ומשלבת בו את האיורים שלי. בלוגו, באתרים, בחוברות לדפוס. יש לזה תמיד מקום בעיניי. לאייר זאת האהבה הכי גדולה שלי. גם כשאני מעצבת, אני מבינה ומרגישה היום שהנטייה שלי לעבוד עם יוצרות בעצמן, לחפש עבורן את השפה הייחודית להן ולאתגר את עצמי כל פעם מחדש."

Tamar Nahir Yanay

נטיה לעבוד עם יוצרות. מימין: איור לחולצת טי בעיצוב סטודיו אדוושק'ה, משמאל: עיצוב פלייר לשוקלטרית אילה דגן

תסבירי לי את תהליך העבודה על האיורים שלך, יש בהם גם קווים נקיים מצויירים, גם רקעים וטקסטורות ממוחשבים, וגם צביעת מכחול – איך זה עובד?

"אני רושמת בעיפרון, מעבירה למחשב, ואז חלק מהדברים אני מציירת ישירות על המחשב ומשלבת שכבות של אקריליק במכחול. חשוב לי להשתמש במחשב ככלי עבודה, ולא לתת לטכניקה להשתלט על האיור. בלימודים היה לי אנטי גדול לעבודה על המחשב, גם לפני הגשות גדולות, אם איור היה נהרס לי אחרי שעות של עבודה, הייתי מעדיפה לאייר שוב מחדש, ולא להעביר למחשב… היום אני משתדלת לשמור על הראשוניות והקו שלי בזהירות גדולה ולהשתמש במחשב כעוד כלי עבודה…"

Tamar Nahir Yanay

איך נולדו תמונות הקיר המאויירות שלך?

"האיורים נולדו עם הבנות. אבל זה היה סוג של תהליך. עד אז לא היה לי טבעי לתלות ציור שלי על הקיר. מה? שלי? על הקיר? אבל בחדר של הבנות שלי, היתה לי יותר לגיטימציה לחפש משהו שאני יכולה לעשות בעצמי ולתלות אותו.

Tamar Nahir Yanay

חדר הבנות בבית משפחת ינאי

"רק אחרי שנה הרגשתי ביטחון להוציא את האיורים לחנויות. היום ניתן להשיג את האיורים באטסי ובירידים בהם אני משתתפת, מידי פעם."

הצלחה מבחינתך היא לא איפה, אלא יותר הדרך…

"הנסיון שעברתי בעבודה הקודמת היה חשוב מאד, והוא היה בעיני חלק מהדרך. החלטה שאתה נהיה עצמאי עוצרת הרבה אנשים, ברציונל זה מפחיד. אני עובדת לפי רגש. אבל אם אתה מאמין במה שאתה עושה, ואם אתה לא עוצר במכשול, אתה מוצא את הדרך שלך להגיע. לא הצליח? אז תשנה כיוון קצת, אבל תמשיך!"

Tamar Nahir Yanay

מתוך שריקת הברגולים, מאת שלומית כהן אסיף

מה היית רוצה לעשות, שעדיין לא עשית?

"באיור יש לי את השפה שלי שהתגבשה עם השנים, מעניין אותי לגלות מה עוד אני יכולה לעשות. לפתח עוד את השפה האיורית. ללמוד עוד כל הזמן, להתנסות יותר בשילוב של חומרים ידניים וטכניקות נוספות. מחברת הרעיונות שלי גדלה והולכת… אני משתדלת מצד אחד תמיד לחפש, אבל יחד עם זאת להשאר ממוקדת, ולא ללכת לאיבוד בדרך…"

Tamar Nahir Yanay

"הרעיון ליצור קבצים לרקמה ויצירה בא אלי מיוצרות. פנו אלי דרך ה ETSY מכל העולם לבקש רשות, והתאהבתי ברעיון!"

Tamar Nahir Yanay

והעבודה מהבית, כשאת הבוס של עצמך- איך זה?

"אני מעריכה כל יום את האפשרות לעבוד מהבית, למרות האתגר היומיומי של שילוב בין אמהות לעבודה. לעבוד במה שאני הכי אוהבת, הוא לא מובן מאליו מבחינתי, ומצד שני- אני לא רואה שום דרך אחרת… יש לי חופש של יצירה, לחפש, למצוא, לפתח ולהתפתח כל הזמן!"

Tamar Nahir Yanay

מתוך "מעשה בכוכב שנפל לשלולית", מאת שלומית כהן אסיף

 

ואיך ביישנית שכמוך מתמודדת במדיום החברתי?

"זה באמת קשה, אבל אני מחפשת את הקו העדין שמתאים לי. הצטרפתי לפייסבוק רק לפני שנה, זו דרך נהדרת להכיר יוצרים חדשים. יש בי ביישנות פנימית, אבל מצד שני הדיאלוג עם אנשים חשוב ומלמד…"

מה החלום שלך?

"ליצור לעצמי את הליין שלי, להרחיב את קו המוצרים שבו, ולפתח מוצרים לקטנים ולגדולים…"

Tamar Nahir Yanay

ובנימה האישית?

"לעשות יותר דברים יחד, כמשפחה. לגלות להן עולמות. להרגיש אותן מעבר ללחץ היומיום… ובאמת אנחנו יוצאים עכשיו לטיול בהולנד, פעם ראשונה כמשפחה. להיות ביחד. לשכוח מהמרתון הזה של ה"להספיק"…. קניתי לנו מחברות סקיצה וצבעי עיפרון…"

Tamar Nahir Yanay

לא נפרדים מהציור…

"אני מאיירת גם כשאני לא מאיירת ממש, ורק מתבוננת סביבי… זה יהיה לי מאד חסר אם לא ארשום ואצייר. כולנו מציירות כל הזמן! זה חלק מאיתנו, וזה הכי כיף בעולם!"


 

10 תגובות

 • אני מכירה את הציורים של תמר ומאוד אוהבת אותם, והראיון איתה מעניין כל כך! תודה רבה על השאלות המעניינות, ותודה לתמר על השיתוף! :)

 • הגב מאי 20, 2012

  Lital Mordechai

  מסכימה עם חגית. ראיון מעניין ומסקרן :)
  את היצירות של תמר פגשתי ביריד של נתנאלה וישר רכשתי לי כמה קבצי רקמה :)

 • גם אני כבר נחשפתי לציורים של תמר, גם כן ביריד של נתנאלה אך לצערי מפאת חוסר זמן פשוט התפספס לי לקנות את האיורים המ-ד-ה-י-מ-י-ם שלה אבל הם עדיין ברשימת הקניות שלי.
  ראיון נפלא, מרתק וגם מלמד.
  יום נפלא

 • הגב מאי 21, 2012

  ענבל

  מקסים
  בחדר של דניאל בני יש 3 ציורים על קנבס של תמר,
  סט מקסים של תמונות שאני מאד אוהבת

 • הגב מאי 21, 2012

  תמר גולן

  קסם! אפשר לשקוע שעות באיורים המדהימים הללו. אני חולמת על סדנא אצל תמר…

 • הגב מאי 24, 2012

  דנה

  חייבת, חייבת חייבת! לפרגן לתמר! (אפילו שאנחנו סוג של מתחרות) יש לה יד מדהימה ומאוד מיוחדת לה… האיורים כ"כ רגישים, מלאי תמימות וצבעוניות עדינה שנכנסת ללב. פשוט מקסים! מאחלת לה בהצלחה!

 • הגב מאי 27, 2012

  הילה

  התאהבתי בעדינות, הנאיביות והחום השופעים מיצירותיה של תמר, ורכשתי תמונת קיר מאוירת שלה, שמשמחת את הלב ומאירה את החדר באור גדול. בדיאלוג איתה גיליתי אדם מקסים, נעים וחם. בטוחה שאמשיך להנות מיצירותייך בעתיד בכל מיני הזדמנויות. מאחלת לך את כל הטוב שבעולם, הצלחה והמשך יצירה פוריה. הילה

 • הגב יוני 3, 2012

  איילת

  פוסט מקסים! אפרת אני מאוד נהנית לקרוא את מה ואיך שאת כותבת, ו"מציירת" לקוראים את מה שאת רואה ומרגישה, מקסים. וכמובן תמר, איורים מרגשים ונעימים. תודה לכן

 • הגב יוני 3, 2012

  יעל

  גם אצלנו תלויות בחדרי הילדים תמונות של תמר – גם כקנווסים וגם ככרטיסי ברכה במסגרות איקאה. נותנות touch מקסים לחדר (: תודה.
  יעל

 • הגב מאי 19, 2013

  מורן אלחלל

  פוסט מקסים כתוב עם המון רגש ואהבה אמיתית ליצירה ולעיצוב משני הצדדים…
  האיורים של תמר מהממים, מיוחדים ומלאי פרטים, כך שאפשר ממש לשקוע לתוך הציור !

השארת תגובה