לספר את הסיפור מחדש

אנחנו אוהבים יוזמות עיצוביות חדשות, בפרט כשהן ישראליות. ונמשיך לעודד ולהתרגש מכל קיקסטרטר של פיתוח ישראלי מדליק בתחומי העיצוב. אבל הפעם יש לנו גם סיפור מאד מרגש לספר.

הוא מתחיל באייטיז, עת רוני ודינה יפה (למיטב ידיעתנו לא היינו קרובי משפחה, אבל מעכשיו ברור שאנחנו כן!) הקימו מפעל לקוביות משחק בשם "קוביות יעל". הם השתתפו בתערוכות בעולם, עשו רילוקיישן לאירופה ונחשבו למתחרים של לגו – גם בעיני לגו עצמם.

כתבת שער של "זמנים מודרנים" משנת 86 הכריזה: "משחק ישראלי כובש את העולם".

ollies wooden blocks

אבל אז התחילו הקשיים. בעייתיות בהרבה גזרות בעולם, אינפלציה בארץ, והמשקיעים שפשטו רגל – הובילו לקריסתו של מגדל הקוביות. חלום ישראלי שבק.

20 שנה אחר כך, השנה 2006. הרן יפה, בנם של רוני ודינה נפצע קשה מאד בלבנון. הנגמ"ש שלו ספג פגיעה ישירה ועלה באש. במשך 10 ימים הוא שכב כשגופו קרוע לגזרים והוא מחוסר הכרה. אבל אז – כנגד כל הסיכויים ותחזיות הרופאים, לא רק שהוא חי, אלא הוא גם בועט.

ollies wooden blocks

הרן עבר שיקום ארוך ומתיש, ועדיין נושא על גופו את הצלקות. אבל הנפש שלו בריאה ומלאת הומור וחדוות יצירה. אחרי שזכה בפרס יוקרתי לפיתוח טכנולוגי של אפליקציה בתחום המוסיקה בשנה שעברה, הוא מחליט לשקם גם את המפעל של הוריו ולהחזיר לחיים את קוביות המשחק המדהימות.

ollies wooden blocks

מעתה קוראים להן אוליז, ואני מאוהבת.

ollies wooden blocks

יש לי כל מיני סימנים כדי לזהות ילדים יצירתיים. יש את החולמניים האלה, שכשאת מקשיבה למלל הפנימי שלהם כשהם משחקים, את יודעת שאם הם רק יצליחו לפקס את עצמם, הם יכתבו יום אחד בסט סלר רגיש.

יש את אלה, שכשאת רואה אותם מתנועעים כשהמוסיקה ברקע, את יודעת שאם הם רק יקבלו את ההזדמנות הנכונה הם יכוראוגרפו (אז המצאתי מילה…) שואו בברודווי.

ויש את אלה שמתעסקים עם משחקי בניה. הם יהיו מעצבים. מעצבי פנים, מעצבי מוצר, נגרי אומן, או כל תחום אחר שמשלב חוש עיצובי וידיים טובות. יש לי אח כזה, וגם שניים מתוך ילדי הם כאלה. אני מזהה את הדפוס. תמיד לגו. בעיקר לגו, אבל גם משחקי בנייה והברגה אחרים שהם בעלי חלקים רבועים, אחידים. כאלה שמאפשרים טכניקה, אבל לא נועלים עליך את כיוון היצירה. יוצאים מזה מטוסי תובלה מרקדים, טנקים מעופפים בעלי מנחתים מתכווננים וצוללות-רכבת מדברות…

ollies wooden blocks

ואוליז – אני מזהה כשאני רואה את זה. אוליז נכנס בדיוק בקטגוריה הזו. המשחק הנוסף שכל ילדי הלגו חייבים.

וכדי שזה יקרה,

כדי שיהיה לנו משחק שיכשיר את מעצבי הדור הבא,

וכדי שהסיפור של משפחת יפה, של הקוביות, ושל הרן יסופרו מחדש –

כולנו צריכים להתגייס ולתמוך בקיקסטארטר של אוליז.

אז אני אעזוב אתכם כאן לרגע לצפות בקליפ של אוליז, כדי לשים 49$ על חבילה של 50 קוביות למעצבי הבית הקטנים שלי. אוי, ותראו איזו אופציה נפלאה אני מגלה כאן, אם רוכשים את החבילה כתרומה לבית חולים – אוליז יוסיפו לה 25 חלקים נוספים במתנה, כתרומה שלהם. מקסים. פשוט מקסים.

2 תגובות

 • הגב פברואר 12, 2016

  מרי

  אפרת פשוט עונג והתרגשות לבקר אצלך.תודה

 • הגב פברואר 24, 2016

  חתולי8

  אין כמוך בפירגון,
  ואכן הקוביות יפהפיות והסיפור מרגש כמו שרק סיפורים ישראליים יודעים להיות.
  הולכת לראות את הסרטון♥

השארת תגובה